Nie każde dziecko załatwia się na nocnik w wieku 1,5-2 lat. Niektóre dzieci uczą się dłużej lub potrzebują w niektórych momentach życia dostępu do pieluszki. Czy jednak kilkunastokilogramowy starszak może czuć się w pieluszce komfortowo i przyjemnie? Otóż tak, wystarczy tylko dobrać dla niego odpowiedni produkt, który nie krępuje ruchów.

Odpowiednia pieluszka to podstawa

Ważne jest, aby dziecko miało dobraną odpowiednią wielkość pieluszki. Podstawowym kryterium doboru pieluszki są oznaczenia cyfrowe znajdujące się na opakowaniu. Określają one wagę dziecka, dla którego są dedykowane pieluchy. Rozmiar jest jednak rozmiarowi nierówny i zależy od producenta. Odpowiednia pieluszka powinna chłonąc wilgoć, jednocześnie zostając na swoim miejscu mimo aktywności dziecka. Pieluszka nie może zbytnio uciskać brzucha i nie może przepuszczać swojej “zawartości”. Jeśli tak się dzieje jest to oznaka nieprawidłowo dobraneog rozmiaru pieluszki.

Pieluszka czy pieluchomajtki?

Niemowlęta, które zaczynają się kręcić, przekręcać na brzuch i coraz aktywniej poznawać świat, mogą mieć zakładane pieluchomajtki. Są one podobne do zwykłych pieluszek, jednak dla dziecka okazują się bardziej komfortowe i dobrze utrzymują swoje miejsce. Pieluchomajtki są bardzo wygodne w przypadku aktywnego dziecka, szczególnie jeśli zaczęło już ono samo chodzić. Zakłada się je wciągając, podobnie jak majtki, co wymaga znacznie mniejszego zakresu ruchów niż w przypadku zwykłej pieluszki. Pampers pants 7 zapewniają optymalną cyrkulację powietrza oraz uczucie suchości, przez co dziecko może zapomnieć, że cały czas ma pieluchomajtki na sobie. Co ważne, pieluchomajtki występują w szerokim zakresie rozmiarów, ponieważ są dedykowane nawet dla dzieci ważących około 20 kilogramów. Przykładem są pampers pants 7, dedykowane dla dzieci powyżej 17 kilogramów. Te pieluchomajtki są przeznaczone dla dzieci, które jeszcze nie nauczyły się korzystać z nocnika, są w trakcie nauki i jeszcze nie mogą porzucić pieluszek na dobre. Pieluchomajtki mają specjalną konstrukcję i zwiększoną chłonność, zapewniając poczucie suchości.

Do kiedy stosować pieluszkę lub pieluchomajtki?

Pieluszka jest niezbędna do momentu, w którym dziecko nauczy się korzystać z nocnika. Jest to proces indywidualny, zwykle dochodzi do niego po 2 roku życia. Pieluchomajtki mogą być zakładane przez cały dzień lub tylko w chwilach, które wymagają od rodzica wzmożonej czujności, np. w nocy czy podczas podróży. Około 3 roku życia większość dzieci żegna się z pieluszkami, rozumiejąc konieczność korzystania z nocnika.

Ludzie zdjęcie utworzone przez senivpetro - pl.freepik.com